Je dovoleno milovat, když ostatní umírají?
Nový román německého spisovatele Takise Würgera Stella, inspirovaný skutečným příběhem židovské konfidentky, se stal bestsellerem, ale i předmětem odsuzujících kritických reakcí. Právě její kontroverze jí nedá zapadnout mezi ostatní literaturu holokaustu.
Próza: Kratochvíl Kučera, Vrba Bendová a Zábranský Němec
Každý pátek vám přinášíme anketní odpovědi osob nominovaných na ceny Magnesia Litera. Filozofické otázky bytí i otázky na tělo, nebojíme se ničeho! Dnes si můžete přečíst, jak odpovídali Štěpána Kučery, Davida Zábranského, Jiřího Kratochvíla, Veroniky Bendové, Michala Vrby a Jana Němce, kteří byli nominováni v kategorii prozaických děl.
Jaký je stát se rodičem na konci světa
Šest let od svého úspěšného debutu Podolí vydal Jonáš Zbořil, známý především jako rozhlasový moderátor Radia Wave, druhou sbírku Nová divočina, opět v nakladatelství Host. Zbořil se ve sbírce obrací k budoucnosti a pootevírá dveře konce světa.
OBJEV ROKU: Kadlec, Grey a Labudová
Každý pátek vám přinášíme anketní odpovědi osob nominovaných na ceny Magnesia Litera. Filozofické otázky bytí i otázky na tělo, nebojíme se ničeho! Dnes si můžete přečíst odpovědi Vratislava Kadlece, Romi Grey a Emy Labudové, kteří byli nominováni v kategorii objev roku.
MAGNESIA BLOG ROKU: Knihomam Tolasz, Pacholek Nagyová, Ficencová a Zrzi brněnští poldové
Každý pátek vám přinášíme anketní odpovědi osob nominovaných na ceny Magnesia Litera. Filozofické otázky bytí i otázky na tělo, nebojíme se ničeho! Dnes si můžete přečíst odpovědi Jiřího Švihálka, Natálie Ficencové, Marka Pichy, Kristýny Sládečkové, Radima Tolasze a Terezy Nagyové, kteří byli nominováni v kategorii blog roku.
Fantazie otlučené bytosti
Vůbec první český překlad soudobého rakouského autora Clemense J. Setze seznamuje čtenáře s jedinečným literárním stylem. Svazek osmnácti povídek nás zavádí do tragikomických hlubin lidské existence.
Kniha pro děti a mládež: Borkovec, Böhm a Koťátko
Přichystali jsme pro vás ankety s osobami nominovanými na ceny Magnesia Litera. Filozofické otázky bytí i otázky na tělo, nebojíme se ničeho! Dnes si můžete přečíst odpovědi Petra Borkovce, Davida Böhma a Petra Koťátka, kteří byli nominováni v kategorii dětské literatury.
Za tohle jsme teda kožíšky nesvlíkali
Marek Toman v nové knize Nutrie vypráví o tom, co se odehrávalo po listopadu 1989 na jedné nutrijí farmě. Svoboda zde přitom nepřichází jako prázdné heslo, ale jako humorná připomínka, která se nebojí ukázat odvrácenou stranu polistopadové éry.
Zlomená srdce knižních influencerů
Fenomén influencerství lze připsat mileniálské generaci, která sociálním sítím do velké míry vévodí. Čím dál žhavější je toto téma na poli literatury, kde občas někdo zavtipkuje, že knižní influenceři brzy převezmou roli kritiků. Tyto dva světy se však prozatím velmi míjejí.
Co bude, až budeme dospělí?
Novela Dokud jsme mladí v anotaci slibuje hravou výpověď o útrapách mladého člověka. Paradoxně je ale stostránková kniha Michaely Kalivodové přehlcená a nakonec není jisté, co chce autorka sdělit.
Když se zamiluje penzista
Vladimír Martinec vydal svou první sbírku v 78 letech u nakladatelství Dauphin, jež ho po právu označuje za svého nejstaršího básníka. Nyní vydává již osmou sbírku, kterou nazval prostě – Láska.
Švejk ztracený v obrazech
Švejk není roztomilým národním hrdinou, za něhož je v českém folkloru vydáván. Zdá se totiž, jako by celé generace znaly nejpřekládanější český román hlavně prostřednictvím jeho ilustrací a filmových adaptací.
Ohledávání hranic lesa a reality
Výrazný povídkový soubor Hranice lesa Vratislava Kadlece je barevnou směsí grotesky, fantastiky a absurdity s nečekanými zvraty a závěry. „Nechat se překvapit“ se tak stává při četbě o něco naléhavějším požadavkem, než jsme u realistických žánrů zvyklí.
Z rodinného hnízda není kam uletět
Z příběhu dvanáctileté holky, kterou táta mlátí, máma nenávidí a sestra stěží toleruje, čtenáři zaručeně proběhne mráz po zádech. Nabízí se ale otázka, jestli v něm po dočtení Vran zůstane něco víc než jen chvilkový mizerný pocit.
Raz dva 345 děti musí poznat hip hop nultých let
Na podzim minulého roku vyšel „thriller o českém hip hopu“ Malej NY. Čím však hiphopové prostředí nultých let přispívá k budování atmosféry detektivního příběhu? A jaký pohled kniha přináší na rodící se hudební žánr?
Han Kang a její bílé umění truchlit
V loňském roce vydalo nakladatelství Odeon nový titul jihokorejské spisovatelky Han Kang s názvem Bílá kniha. Ta se v mnoha ohledech liší od předchozích románů a je jakousi intimní lyrickou zpovědí o smrti, bolesti a o ozdravné síle bílé barvy.
Korejky se rodí jako zklamání
V prosinci loňského roku vydalo nakladatelství Host román Kim Čijong – ročník 82 od jihokorejské autorky Čo Namdžu pojednávající o tom, jak jsou Korejky v současnosti nejrůznějšími způsoby utlačovány.
Viktorky brouzdající evropskými splavy
Motiv mladé utonulé dívky se v nové knize Radka Malého objevuje jako plynulá linie vinoucí se skrz evropskou poezii. Kniha Ofélie a její sestry, vydaná nakladatelstvím Host, přináší přehledný katalog básníků, doplněný o širší kulturní kontexty.
Proč je normální být divný
Jsou introvertní, žijí s hendikepem, ostatní je mají za podivíny, strašpytle nebo chudáky. Do jejich života plného útrap plynoucích z neporozumění se snaží ve své knize Klub divných dětí nahlédnout spisovatelka Petra Soukupová.
Oči na stopkách, zbraně na jazyku
Srnčí noha, entomologická burza, a dokonce i autobus plný básníků svištící Čínou se stávají předmětem textů nově vydané knihy Petra Borkovce Petříček Sellier & Petříček Bellot.