Kulturní průvodce koronacirkusem
11. března 2020
Od 13. března byla zakázána veškerá divadelní a jiná umělecká představení a veškerá hromadná shromáždění nad 30 osob. Stejně tak přítomnost v knihovnách, posilovnách, na diskotékách a v jiných zařízeních. Návštěvám městského kulturního života tak byla utržena přítrž, nehledě na žánr, míru intelektuálnosti či snad kvality. V redakci jsme se proto rozhodli nabídnout co nejvíc tipů, jak uspokojit své choutky z bezpečí domova.
kam za literaturou
Na vyhlášení vlády střelhbitě zareagovala slamová scéna, která začala 10. březnem pravidelně vysílat z Paralelní polis. Videa můžete hledat přes Facebook PP nebo skrze instagramové účty jednotlivých slamerů: Anatol Svahilec, Dr. Filipitch, Metoděj Constantine, Tim Postovit, Honza Dibitanzl nebo Ellen Makumbirofa. Ale samozřejmě to můžete vzít třeba přes slaminstagram…
Od středy 18. března bude také na virtuálních vlnách konat festival Básne/ě v karanténě.
Knihovna Václava Havla se vydala na pomoc učitelům a studentům a nabízí tři online projekty. Každý může změnit svět obsahuje šest videolekcí mapujících život Václava Havla, Číst Havla se věnuje hlavně jeho literárnímu odkazu a Rok revoluce připomíná zásadní milníky roku 1989.
Poličky poezie vám dočasně nahradí Česká elektronická knihovna poezie 19. a počátku 20. století nebo projekt ČT art Jedna báseň, spoustu e-knih naleznete také na Databázi knih.
Také aplikace Můj rozhlas a Radiotéka skýtají mnohé literární, divadelní a další zážitky.
Můžete také zkusit prohledat archiv Fra, ve kterém třeba najdete audio či videozáznamy z akcí, které jste v minulosti nestihli.
Český rozhlas Dvojka chystá 9. 4. 2020 literárně-divadelní festival Ať žije divadlo! Ať žijí knížky!.
virtuální vizuální zážitky
Vyhlášená opatření silně zasahují zejména českou divadelní scénu, což u některých divadelních šéfů vyvolalo značnou vlnu nevole, za všechny zmiňme principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského, jehož vyjádření ho vyneslo až do studia DVTV za Emmou Smetanou.
Ale například Ondřej Kundra z týdeníku Respekt na Twitter vyzval k solidárnosti s divadly a dalšími institucemi, tedy aby lidé nevraceli lístky a podpořili je finančně alespoň tímhle způsobem.
Rostoucí opatření ale neohrozila ani předávání Cen divadlení kritiky, které se mělo odehrát v divadle Komedie. Na udílení cen se můžete přenést z pohodlí domova.
netflix není jediná volba
Se zavřenými kiny máte víc alternativ než pouze zvyšování akcií Netflixu. Podpořte i zlaté české virtuální ručičky: pestrou škálu filmů nabízí třeba Aerovod (lze si koupit jeden film, ale i předplatit celý měsíc), smutek po dokumentárních snímcích můžete dohnat na DAfilms.
Od 14. května můžete sledovat stream festivalu Zlatý voči, jehož nesoutěžní speciál bude věnován retrospektivě těch nejúspěšnějších filmů od studentů teorie audiovize z celého světa.
Také festival Jeden svět se přesouvá na DAfilms, kde bude do 22. března možné zhlédnout filmy za pouhých 59 Kč.
Ani se zahraničními filmy si nemusíte zoufat, něco ke zhlédnutí určitě najdete na webu Open Culture, který neustále dodává možnosti kulturního vzdělávání zdarma online a teď nabízí i přes 1000 filmů dlouhý seznam volně ke zhlédnutí.
Spoustu hudebních koncertů, ale i divadelních inscenací přináší Mall.TV – Zrní, WWW, PSH… A paradoxně s sebou karanténní opatření nesou i výhody – jindy okamžitě vyprodané inscenace Vosto5 jako Společenství vlastníků hledejte právě na Mall.TV (filmová verze je už dostupná na Aerovodu); starší, ale zásadní inscenace Havelkovy režie, jako třeba Dechovku, najdete i na Vimeu. Divadelní soubor Geisslers Hoffcomedianten bojuje na svém Facebooku proti trudnomyslnosti a každý den zveřejňuje zdravice svých členů. Jejich divadelní kousek Valdštejn si můžete pustit v sobotu 21. března od 18.00 na MallTV. Celou sobotu vám také bude k dispozici záznam inscenace Faust královehradeckého divadla DRAK. Jakub Vašíček s Tomášem Jarkovským vytvořili inscenaci mapující šedesátiletou historii scény; vystupuje v ní celý soubor divadla.
Pozadu nezůstává ani streamování z jiných divadel: Nodflix pro vás od středy 25. března připravuje jednu inscenaci denně.
Pokud z každodenního sezení doma začínáte být unavení a lačníte po nějaké aktivitě, můžete se každý den od 10:30 (v češtině) a od 17:00 (v angličtině) naladit na workshop taneční skupiny 420people pod vedením Václava Kuneše.
Hýbat se můžete také s desetiminutovými workshopy Taneční školy B-Original na jejich YouTube kanále.
Zážitek z koncertů vážné hudby se těžko přenáší do virtuálního prostoru. Umělci jako Pavel Šporcl se o to ale začínají pokoušet a zve vás na koncert přímo ve svém obýváku. Nebo můžete zkusit více než 100 koncertů Berlínské filharmonie, která je zatím na měsíc zveřejnila v online archivu zdarma. Nemusí vám chybět ani přísun kvalitních oper: Metropolitní opera v New Yorku se rozhodla každý den půl hodinu po půlnoci zpřístupnit na dvacet hodin jednu ze svých inscenací. A pokud by vám americká produkce nestačila, ponořte se do hlubin webu Operavision, který poskytuje nejrůznější inscenace z celého světa.
Obrazy i přednášky online
CAMP – Centrum architektury a městského plánování přesunula své akce online. Připravuje sérii živých vysílání, abychom mohli společně campit online.
Své výtvarné choutky však můžete rovněž uspokojovat například v artotéce GHMP, v online sbírce Moravské galerie, v Google Arts & Culture, kde je momentálně například nová interaktivní výstava Fridy Kahlo, nebo na stránkách Guggenheimova muzea, které zdarma poskytlo více než 200 publikací o moderním umění. Přehled dalších přístupných muzeí a galerií najdete také v tomto článku.
Pěknou sumu kulturních tipů najdete taky v našich středečních Aportech na Facebooku.
Zachovejte klid, těstoviny s mírou a snad se brzy uvidíme v ulicích. Do té doby buďte vůči sobě i ostatním zodpovědní a neklesejte na kulturní mysli.