Kulturní průvodce koronacirkusem vol. 2

13. března 2021

WEBKorona.jpeg

Před rokem vláda vydala první opatření, která znemožnila účast na veškerých kulturních aktivitách. Představa bádání v knihovnách, toulání se po knihkupectvích a výstavách nebo večerní cesty za divadlem, kinem a koncerty se posunula do úrovně snů či utopií. Online prostředí poměrně rychle zareagovalo a živou kulturu se na vzniklou situaci pokusilo adaptovat. Přibyly nové streamovací platformy, začalo se experimentovat s pomezními žánry, vyrojilo se nepřeberné množství podcastů. V redakci jsme se proto rozhodli oprášit loňské kulturní tipy a ukázat vám, kde ještě #kulturažije. 

KAM ZA LITERATUROU

Samozřejmě přímo ke knihám. V tomto seznamu naleznete konkrétní tipy na tituly, jejichž koupí můžete podpořit jednotlivá nakladatelství. 

Jednou z forem, které zažívají boom, je jednoznačně podcast. Pro inspiraci nebo ze zájmu o komplexnější literární rozbory knih se vyplatí pravidelně poslouchat Do slov Báry Votavové a Ondřeje Lipára, pro přehled literárního dění zase Liberaturu na Radiu Wave. 

Také Institut úzkosti vydává od loňského jara podcastové série – poslechnout si můžete například V chapadlech murmuru (Literatura krize), Vypravěče a vypravěčky nebo četbu na pokračování. 

Aplikace Můj rozhlas nabízí literární, divadelní a další zážitky. Jen si dejte pozor, ať je nepropásnete, možnost přehrát si jednotlivá díla totiž po pár dnech vyprší. Doporučujeme  například Matku noc Kurta Vonneguta.

Poličky poezie vám stále může nahradit Česká elektronická knihovna poezie 19. a počátku 20. století nebo projekt ČT art Jedna báseň, spoustu e-knih naleznete také na Databázi knih či stránkách Městské knihovny v Praze

Fresh poezii ve městě nabízí facebooková stránka časopisu Psí víno, kde kromě ní probíhají i debaty o kultuře.

Knihovna Václava Havla pořádá nejen diskuse na aktuální společenská či politická témata, ale na jejich Havel channelu si můžete pustit i čtení Havlových dramat či projevů. Také ale Středník – ukázky z chystaných knih například Petra Hrušky či Ladislava Heryána.

Nebo prohledejte archiv Fra, ve kterém najdete audio či videozáznamy z akcí, jež jste v minulosti nestihli.

2D DIVADLO

Snad nejaktivnějším divadlem uplynulého roku se stal soubor Cirk La Putyka, který za svou činnost také obdržel Cenu divadelní kritiky v kategorii Divadlo roku. Kromě nejrůznějších představení v ulicích v průběhu roku připravilo společně s dalšími divadly projekt Televize Naživo, v rámci kterého si můžete pustit inscenace novocirkusového souboru nebo třeba produkce z Městských divadel pražských nebo Divadla pod Palmovkou.

Svou činnost zahájil i Dramox, takzvaný divadelní Netflix, jehož databáze se stále rozrůstá. Po zaplacení předplatného můžete zhlédnout záznamy nejen z pražských scén, ale i již derniérovaného plzeňského Vojcka dua SKUTR nebo zlínskou Maryšu Martina Františáka.

Pozadu nezůstávají ani další divadla: svou tvorbu uzpůsobují současným podmínkám a představují produkce na pomezí filmově-internetových forem. Národní divadlo odpremiérovalo Očitého svědka v režii Jiřího Havelky (recenzovali jsme na Klacku), Divadlo v Dlouhé představení Mrk v režii Ondřeje Rychlého a ve Švandově divadle Daniel Hrbek inscenoval Al: Když robot píše hru – první hru, kterou napsal robot.

Spoustu dalšího (včetně hudebních koncertů) přináší Mall.TV – Pražský komorní balet, BodyVoiceBand, Monkey Business…

NETFLIX NENÍ JEDINÁ VOLBA

Se stále zavřenými kiny máte víc alternativ než pouhé zvyšování akcií Netflixu. Projekt #kinaspolu nabízí na každý den program filmů, a navíc si můžete vybrat kino, které chcete svou koupí podpořit. Ke každému lístku získáte sedmidenní přístup na webovou platformu Edison, v jejíž databázi najdete spoustu snímků (zpravidla ty, jež se objevily na českých a zahraničních filmových festivalech). 

Podpořte i další zlaté české virtuální ručičky: pestrou škálu filmů nabízí třeba Aerovod (lze si koupit jeden film, ale i předplatné na celý měsíc), nedostatek dokumentárních snímků můžete zažehnat na DAfilms

I přes aktuální koronavirová opatření se předávaly ceny Českého lva. Filmem roku se stal Šarlatán Agnieszky Holland (který je zároveň v užších nominacích na Oscara v sekci zahraničního filmu), několik sošek si odnesla i Krajina ve stínu Bohdana Slámy. V kategorii dokumentárního filmu vyhrál hojně diskutovaný snímek V síti, který si můžete pustit na webových stránkách České televize a také na HBO GO.

Zahraniční filmy najdete i na webu Open Culture, který neustále nabízí možnosti kulturního vzdělávání zdarma online a teď i seznam s více než 1000 filmy, které jsou volně ke zhlédnutí. 

NĚCO DO UŠÍ

Do trojdílného audio seriálu převedl tvůrčí tým pražské MeetFactory divadelní inscenaci Serotonin dle předlohy Michela Houellebecqa. 

I další divadla začala vysílat podcasty, ve kterých nabízí rozhovory nebo informace ze zákulisí svých scén (například Úrodná půda a Kulisa Divadla Na zábradlí, Fade in Rubín A studia Rubín, Extempore X10, Dlouhá chvíle Divadla v Dlouhé, Budoucnost divadla HaDivadla či podcast Národního divadla).

Současné dopady krize, ale i vize do budoucna přináší podcast Divadelního ústavu Suflér.

Můžete zkusit více než 100 koncertů Berlínské filharmonie, která na své online platformě po uhrazení předplatného nabízí až 40 živých koncertů za sezonu a přístup do archivu čítajícího stovky záznamů. 

GALERISTÉ YOUTUBERY A DALŠÍ VIRTUÁLNÍ MOŽNOSTI

Západočeská galerie provází výstavou Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh. Vybírat lze ale i z dalších videoformátů, doporučujeme například NGP On Air nebo krátké videorozhovory Moravské galerie v Brně. 

Můžete se zaměřit na online projekty, od naučných sekvencí Národního muzea či historie designových kousků Design muzea až po interaktivní výstavu Slovenské národní galerie Filla Fulla

Příležitost sledovat máte i zahraniční expozice v newyorské MoMA nebo The British Museum či na platformě Google Arts & Culture – najdete tam interaktivní výstavu Fridy Kahlo nebo výstavu Van Goghova muzea v Amsterdamu Jaké knihy četl Vincent Van Gogh?. 

V rámci březnového Měsíce dějin žen máte k dispozici také interaktivní časové osy amerického Národního muzea dějin žen

Na YouTube je ke zhlédnutí legendární série Ways of Seeing Johna Bergera z roku 1972, kterou vytvořil ve spolupráci s producentem Mikem Dibbem. Vaše budoucí výlety do slavných evropských galerií nebudou jako dřív.

Do online prostředí přesunulo své akce i CAMP – Centrum architektury a městského plánování. 

A kdyby vás z toho všeho nic neoslovilo, najdete sumu kulturních tipů taky v našich středečních Aportech na Facebooku.

Zachovejte klid, vychutnávejte kulturu z pohodlí gaučů nebo ve sluchátkách za jarních procházek. Do té doby buďte vůči sobě i ostatním zodpovědní a neklesejte na kulturní mysli. 

Previous
Previous

K Borzičovým Šiškám je nutné přijít blíž

Next
Next

Havelkovi očití svědci budí podezření