Raději zápolit s krizí evropskou než s tou vlastní

11. května 2020

WEBEU.jpeg

Maclův prozaický debut Výprava na ohňostroj popisuje prostředí Evropské unie, která se ocitá na vrcholu migrační krize. Dvanáct mladých Evropanů se nebojácně pouští do její spásy. Více než s eurounijními problémy však bojují sami se sebou. 

Macl vstoupil do literárního světa v roce 2017 dílem Miluji svou babičku víc než mladé dívky. Za žánrově obtížně definovatelné texty získal Cenu Jiřího Ortena. Následující rok vydal variace na Jiřího Žáčka K čemu jste na světě a loni vydanou Výpravou na ohňostroj rozšířil svou dosud výhradně poeticku tvorbu o první prózu. 

Podobně jako u básnického debutu se i ve Výpravě projevuje Maclova tendence psát knihy nejednoznačného žánrového vymezení. Tentokrát se jedná o reportážní autobiografický útvar s mnohými básnickými a úvahovými odbočkami. 

Časově je útlé dílko zasazeno do období mezi lety 2015 a 2016. Mladý absolvent vysoké školy Ondřej je typickým současným pětadvacetiletým mileniálem – rázně odmítá konvencemi nalajnovanou budoucnost a touží po svobodě. Osamostatnění a převzetí odpovědnosti za doposud značně pohodlný život, jenž byl dotován peněženkou milujícího tatíčka, street workera v charitě, je pro něj noční můrou. Na úkor společenských aktivit Ondřej upřednostňuje studium genderové teorie nebo problematiku erotiky v evropských dějinách. Nabyté teoretické poznatky využívá v praxi se svou spolužačkou Andreou, jíž akceptuje i se všemi odchylkami od svého ideálu krásy – „přihrbenou, s židovským nosem a ušima a s preventivně přednasraným výrazem“.  

Východisko z dilematu ,,co teď budu sakra dělat“ shledává v dobrovolnické činnosti, kterou organizuje Evropský dům ve francouzském Bordeaux, kam utíká nejen před místem na pracovním úřadě, ale také před Andreou. S nulovými očekáváními a minimem zjištěných informací o programu vstupuje na půdu Evropské unie, jež v té době prochází migrační krizí. Seznamuje se se svými kolegy, dalšími dobrovolníky ze všech koutů Evropy – ambiciózním Angličanem, naivní Žofinkou z Polska nebo španělským fotbalistou Xavierem. Společně absolvují odborné intervence a přednášky, aby posléze šířili povědomí o evropských hodnotách mezi mladší studenty. 

Nefunkční vztahy

FOTOMacl.png

Všechny načrtnuté vztahy hlavního hrdiny se vyznačují jistou nefunkčností – jak vztah s Andreou, tak i s jeho otcem. O matce se dozvídáme pouze to, že vypadala jako „holka z reklamy na vložky s křidélky a frnkla se svým instruktorem tantry do Kalifornie“. Nefunkčnost vztahu otec–syn je místy politováníhodná, místy ironicky shazovaná: Ondřej v souladu s otcovým největším přáním zemřít přichází ve vánočním čase do obchodu se suvenýry s dotazem, „zda mají něco, čím lze spáchat senzační sebevraždu“. 

Bordeauxská dobrovolnická skupina se doopravdy semkne snad jen tehdy, když dojde k teroristickým útokům. Jinak žádné zvlášť pevné pouto mezi členy nevznikne. Autor dává více vyniknout ambasadorům jako jednotlivcům než skupině jako celku – nakolik u nich převládají typické vlastnosti země, ze které pochází, nebo jaký je jejich názor na potencionální konec EU. 

Střet s realitou

Je namístě ocenit výběr neotřelého tématu, jehož zpracování není v českých končinách příliš obvyklé. Tvořilo sice součást denního zpravodajství a vedly se o něm horlivé debaty napříč světem, zvláště ve spojitosti s brexitem, nicméně umělecká branže se mu doposud vyhýbala.

Ve Výpravě Macl vytvořil pestrý obraz EU na základě postojů jednotlivých dvanácti protagonistů, kteří tak přeneseně reprezentují postoj svých domovin. Je zajímavé sledovat, jak se v průběhu pobytu proměňují, zejména vlivem teroristických útoků v Paříži a na fotbalovém zápase mezi Francií a Německem. Autor vlastní názor v knize zcela potlačuje, na čtenáře zbytečně netlačí, aby svůj názor na Unii přizpůsobil některému z uvedených. Naznačuje výčet možností, předkládá náměty k zamyšlení, explicitního soudu se však nedočkáte. 

Jeden se však v průběhu knihy nemůže ubránit dojmu, že mezi ním a Maclem vznikala zeď, na kterou s každou otočenou stránkou přidává další a další cihly. Na začátku zcela otevřeně sdílí svá rodinná traumata a zážitky, postupně se ale jazyk přetváří do tajného kódu, k jehož rozluštění autor nenabízí žádné pomocné vodítko. To schází zvláště u asociací, které reprezentují autorův vlastní imaginativní svět. Po přečtení tak zůstává rozpačitý dojem. Novela je prostoupena krizemi všeho druhu – osobní, vztahovou až po celounijní – ta největší však tkví ve zvoleném žánru. Typická Maclova změť jednoduše zafungovala lépe v poetickém debutu než v tom prozaickém. 

MACL, Ondřej: Výprava na ohňostroj aneb o Evropské unii a mladých lidech. Praha: Nakladatelství Petr Štengl, 2019. 136 s. 

Previous
Previous

Překladová kniha: Knápková a Nagy Zavadil

Next
Next

Publicistika: Hladká s Palánem a Orko místo Jožina