Alternativní Civilizace jsou pomstou Kolumbovi i evropské nadřazenosti
Pokud v posledních letech nějaká témata rezonují ve společnosti, patří mezi ně rozhodně evropská koloniální historie a vypořádávání se s tímto dědictvím. Do takového ovzduší vstupuje nová kniha Civilizace francouzského romanopisce Laurenta Bineta.
Etnicky a genderově rozmanitá vyprávění přepisují dávno zažité stereotypy
Známé osobnosti mají ambici svými autobiografiemi pomoci ostatním. Často také využívají početné základny fanoušků k oživování společenských témat, která povolaní političtí zástupci přehlížejí nebo o nich mluvit zkrátka nechtějí.
Proroctví a krotká varování Detí Hamelnu
Deti Hamelnu jsou debutovou sbírkou slovenské autorky Dominiky Moravčíkové, kterou vydalo v minulém roce nakladatelství Skalná ruža. Tematicky i jazykově komplexní dílo vyniká šíří perspektiv, které autorka dokáže v básních zpřítomnit.
Congo, s.r.o. je humoristický román s nepříjemnou pachutí
In Koli Jean Bofane ve svém románu Congo s.r.o. líčí poměry, které už po desetiletí přetrvávají v jeho vlasti. I přes humoristický nádech knihy jde o zneklidňující čtení, které je výpovědí o odvrácené straně globalizace.
Apatické čekání na katastrofu v próze Elsy Aids
Apatie, marasmus, prázdnota – slova vystihující náladu prozaické prvotiny Elsy Aids. Katastrofa je za dveřmi, ale vypravěč tráví dny sledováním porna a nákupem potravin ve slevě. Je kniha přitakáním společenskému marasmu, nebo mu chce vzdorovat?
Tonoucí se Klacku chytá vol. 2
Redakce Klacku již před rokem reagovala na uzavření knihkupectví sestavením seznamu nakladatelů s informacemi, kde je možné a vhodné knihy nakupovat. Nyní přicházíme s aktualizovanými tipy na tituly, jejichž koupí můžete jednotlivá nakladatelství podpořit.
Jan Bělíček: Naší literatuře se nedaří zužitkovat jedinečná česká témata
Jan Bělíček ve své podcastové sérii V chapadlech murmuru mapuje témata v současné světové literární tvorbě. Mezi řadou děl se však objevuje jen malé množství českých knih. Proč česká literatura reflektuje jiná traumata než ta světová?
Ze Zřídla vyvěrá plurál autorských hlasů
Nakladatelství Host nedávno vydalo prózu Akwaeke Emezi Zřídlo. Emezi je nebinární a oslovuje se they, ona v plurálu, což respektuje i tento článek. Jejich autobiografický debut je strhujícím proudem, který vypráví vývoj mladé queer osoby s nigerijsko-tamilskými kořeny žijící v USA.
300 z místa: Současná česká
Tři sta z místa je rubrika, ve které necháváme burácet emoce a v níž autocenzura přijde zkrátka. Občas je zkrátka tři sta slov až dost. Tentokrát si Kamila a Šárka pustily podcast Současná česká. Get in loser, we’re going hating.
K Borzičovým Šiškám je nutné přijít blíž
V nejnovější sbírce Adama Borziče Šišky za úsvitu se lstivě smějí je překvapivě málo šišek i smíchu. Zato se básník a šéfredaktor časopisu Tvar pouští do niterné a přírodní poezie, do světa moře, větru a síly slova.
Jak letecký inženýr vyřešil trauma z ubíhajícího času
John William Dunne byl anglický letecký konstruktér, který si jednoho dne všiml, že jeho sny předpovídají budoucnost. Začal tyto jevy zkoumat a postupně vyvinul teorii časoprostoru, která mimo jiné dokazovala existenci nesmrtelné duše. Vědci teorii odmítli, ale mnozí „laici“ se jí chytli, a dokonce ovlivnila řadu literárních děl.
Republika je výsměch věcem veřejným i čtenáři
Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové zahýbala před třemi lety středoevropským děním. V Republice Davida Zábranského ožívá událost v nových obrysech – autor načrtává panoptikum směšných charakterů, které byly (či být mohly) s tehdejším převratným děním spjaty.
MĚSTO SVĚTLA: NENÍ NIC SNAZŠÍHO NEŽ ZDIVOČET
V malém městečku na kraji džungle se zničehonic objevuje tlupa třiadvaceti kluků a holek. Román Město světla vypráví fascinující příběh, který za sebou nechává zpustošené město a logiku dospělých rozcupovanou na kusy.
Ohýbat současnost: Janoščíkův propad do samolibé nesdělnosti
Pop-filozofická kniha Václava Janoščíka má megalomanskou ambici zodpovědět takřka všechny klíčové otázky současnosti. Kvůli divokému tempu se ale naznačeným tématům nedostává kontextu, z pojmu se stávají hesla a text se propadá do samolibé nesdělnosti.
Za stěnou rodinného domu čeká jen deprese
V minimalistickém románu Za skleněnou stěnou o třech generacích žen zachycuje spisovatelka Caroline Ringskog Ferrada-Noli, jak těžké může být vymanit se z determinace vlastním dětstvím.
Autobiografické komiksy prolamují ticho v české společnosti
Autobiografické komiksy jsou v Česku poměrně vzácné. V loňském roce se ovšem objevily dva výjimečné grafické projekty dotýkající se problémů, o kterých společnost víceméně mlčí. A toto ticho svou sugestivní, intimní výpovědí působivě prolamují.
Trilogie Bolavé je moderním mýtem z jihočeského maloměsta
Anna Bolavá novým románem Před povodní uzavírá svou volnou trilogii podivuhodných postav jihočeského maloměsta. Stejně jako v předchozích dílech se schyluje k něčemu hroznému – na závěr je potřeba otevřít pár černých skříněk, které začaly zevnitř zahnívat.
Cha cha cha, dělá celá mišpacha
Kniha Cha cha chá, zasmál se Mordechaj, která vzešla ze spolupráce rodinného tandemu Kláry Smolíkové, spisovatelky literatury pro děti a mládež, a Tobiáše Smolíka, studenta hebraistiky, může předznamenávat cestu k dalšímu zprostředkovávání a popularizování menšinových pohledů nejen z katastrofických východisek.
Tíha vlny se dotýká druhého slovy i tělem
Tíha vlny je druhou básnickou sbírkou Terezy Šustkové, která debutovala v roce 2018 knihou Skrýše, také v nakladatelství Host. Nová sbírka autorky se nese v podobném duchu, vyvstává téma rodičovství i blízkosti s druhými včetně Boha.
Osvěta Motýlí knihy odklání pozornost od literatury
Sedmi autorům byly přiděleny úryvky z osobních zápisků Olgy Joklové, ženy trpící nemocí motýlích křídel, které následně posloužily jako výchozí inspirace pro jejich tvorbu. Z experimentu vzniklou Motýlí knihu však drží pohromadě především tento mimoliterární koncept.