Proč odmítáme řešit osud Země
Změna klimatu je fakt, stejně jako psychologické překážky, které lidstvo nutí tuto skutečnost popírat. Právě ony pohnutky zkoumal britský spisovatel George Marshall v knize Ani na to nemyslete s výmluvným podtitulem Proč náš mozek ignoruje klimatickou změnu.
Tato kniha se musí žvýkat pomalu
Zkušená autorka debutuje formálně odvážnou novelou s autobiografickými prvky, která zobrazuje několik let vztahu dospívající dívky a jejího padesátiletého učitele.
Autoři Mezitahu: Náš komiks je především o konfliktu globálního centra a periferie
Trojice začínajících tvůrců se spojila v původním českém queer komiksu Mezitah: Jádro pudla. Dva z autorů, Albert Maršík a Filip Zatloukal, nám přiblížili pozadí vzniku komiksu.
Komiksový Dravec loví spíš na kvalitní kresbu než na příběh
Dravec, nový komiksový román Davea McKeana sice nevyniká výřečnými textovými pasážemi ani dechberoucím příběhem, zato autor skvěle zachycuje mystickou atmosféru fiktivní říše i svět plný smutku.
Vít Zdrálek: Ve folkloru byli lidé napříč profesemi, politickým přesvědčením i náboženským vyznáním
Publikace Tíha a beztíže folkloru mapuje takzvané folklorní hnutí v Čechách a na Moravě v druhé polovině 20. století. S etnomuzikologem Vítem Zdrálkem jsme se bavili o pozadí jejího vzniku, o specifikách orálněhistorického bádání a o proměňujících se rolích folklorního hnutí ve společnosti.
Dějinný mansplaining Ondřeje Hübla
Spisovatel a známý reklamní marketér Ondřej Hübl na motivy aktuálního politického a generačního štěpení napsal thriller Opona. Knize chybí nejen jakýkoliv nadhled, ale i snaha o mezigenerační porozumění.
Debut BeRnardety Babákové zve mezi stěny s oknem do širokého okolí
Prostor vymezený vypínači, blízko a daleko mezi světlem a tmou. Kudy se vydat? Hledání místa, hledání pokoje, hledání sdílené polohy, když to poslední bylo ukončeno. Bernadeta Babáková debutuje tematizací zániku a konce, lásky i bezdomovectví.
Promyšlený úlet Ondřeje Macla
Andrej Babiš přitahuje kritiky destruktivním působením, ale i archetypální povahou a svéráznou dikcí. Většina pokusů o jeho reflexi nicméně sklouzává k morálnímu kýči. Maclovi se podařilo tohoto problému vyvarovat; jeho satira je radostná a hravá.
Románová Mitteleuropa: dvojí potýkání se s dějinami
Pavle Horákové a Jaroslavu Rudišovi vyšly na konci minulého roku romány, které spojuje výchozí situace vypravěčů. Výsledný útvar by však nemohl být odlišnější. Kde Horáková kulhá, nabízí Rudiš uspokojivá východiska pro psaní románu s historickými motivy.
Šeptuchy neobratně kolísají mezi ironií a romantizací folkloru
Šeptuchy následují jeden z trendů současné slovenské literatury, totiž psaní inspirované regionálním folklorem. Sabuchové se podařilo na půdorysu skutečného periferního regionu vytvořit vlastní fikční svět Podlasí a zabydlet ho přesvědčivými postavami.
Rok odpočinku je nevyhnutelnou léčbou v pozdním kapitalismu
Můj odpočinkový rok líčí dobrovolnou izolaci mladé, krásné a bohaté studentky dějin umění, jejíž odpor k dosavadnímu vedení života i sobě samé ústí do ročního projektu hibernace, od kterého si slibuje nejen delší odpočinek, ale úplné znovuzrození.
Anomálie je závod mezi autorem a čtenářem o to, kdo si to dokáže víc užít
Román, oceněný Prix Goncourt, je nejen thrillerem, sci-fi i milostným příběhem zároveň. Hervé Le Tellier v něm především předkládá čtivou satiru na současnou společnost, nebo alespoň její paralelní, jednou anomálií ovlivněnou, variantu.
Jak servírovat dýně Evy Švankmajerové
Loni vyšel nový titul Evy Švankmajerové – Zvuk dýní v zákulisí. Šestnáct let po autorčině smrti se dostávají k veřejnosti texty dosud knižně nevydané. Žánrová pestrost a imaginativní trip mohou lákat, ale skýtají i nebezpečí ztráty půdy pod nohama.
Smrt prochází konečníkem
Prozaický debut Marieke Lucase Rijnevelda S večerem přichází tíseň se rychle stal bestsellerem i za hranicemi Nizozemska. Skrze lokální motivy se mu daří pojednávat o univerzálních tématech jako truchlení a rané dospívání.
Ocean Vuong píše, aby skládal úlomky nádherných životů
Prozaický debut vietnamského básníka Na Zemi jsme na okamžik nádherní je dopisem matce, která si jej nikdy nepřečte. Nemožný dialog prostřednictvím jazyka zviditelňuje těla poznamenaná válečným traumatem a ohledává osvobozující i destruktivní sílu tělesné touhy.
Takový je současný milostný román
Pauline Delabroy-Allard ve své první knize zpracovává téma náhlé lesbické lásky, která svou intenzitou připomíná klasická díla evropského romantismu. Osudovost, fatálnost a extrémní citové vyšinutí jsou dynamickým pohonem vyprávění. Také tragické vyústění příběhu se drží ověřených osnov, přesto je autorka schopná přinést vzrušující příběh, který nenudí. Ukazuje, že i milostný román lze dosud kvalitně aktualizovat.
Dospívání jako dlouhá cesta tmou a zimou
Americká autorka Tillie Walden se v autobiografickém komiksu nevypořádává jen se světem krasobruslení. Hmotou křehkého vyprávění o dospívání prosakují témata přijetí, sexuální orientace, toxické feminity, vztahu k sobě a zaměřenosti na výkon.
Do Česka se člověk musí prošňupat
Žánrově experimentální román Perník je citlivě zpracovaným příběhem o migraci. Helen Oyeyemi, britská autorka nigerijského původu, zde však předkládá i orientalizující pohled na Česko, jejž dosavadní recepce nijak neadresuje. Kniha tak ztělesňuje depolitizované pojetí literatury, které obhajuje exotifikaci formalismem.
Roman Kanda: Literárněvědný marxismus jako moderní projekt je ve svém celku neobnovitelný
Literární vědec Roman Kanda ve své práci Český literárněvědný marxismus. Kapitoly z moderního projektu předkládá hutnou charakteristiku tuzemského marxistického myšlení. Po 30 letech se tak lze seznámit s tématem bez vší kontroverze a zbytečné démonizace.
Demytizační dobrodružství Pavla Klusáka aneb Gott uncovered
Hudební publicista Pavel Klusák na podzim loňského roku vydal svůj dosud nejobsáhlejší knižní počin. Gott: Československý příběh slibuje velký průlom v českém přemýšlení a psaní o Gottovi. Podařilo se mu to?