Petr Šesták se kouká na obchoďák z výšky
Nový román Petra Šestáka sleduje muže ve středním věku, jež se po letech vrací do rodného města, kde plánuje zakořenit. Příběh slouží jako odrazový můstek; jádrem knihy jsou jízlivá i soucitná pozorování zasazující jeho pachtění do širších kontextů.
Illies o roku 1913 vypráví dokola a stejně. Vadit to ale nemusí
1913. Co jsem ještě chtěl vyprávět je pokračováním úspěšné knihy německého spisovatele a historika umění Floriana Illiese 1913. Léto jednoho století. Autor znovu mapuje rok 1913 od počátku do konce, vrací se ke stejným slavným i méně známým jménům, ale přidává i nové příběhy.
Rodinná sága Leïly Slimani oživuje rozbouřené poválečné Maroko
Nejnovější román Leily Slimani Země těch druhých je velmi odlišný od jejích předchozích knih, za které získala mnoho prestižních cen. V prvním dílu rodinné ságy autorka čerpá i z vlastní rodinné historie a líčí náročný život smíšeného páru, který se snaží přežít na samotě marockých kamenitých plání.
Rozhovor u Katedrály: město jako tisíc hlasů, život jako historka
Monumentální román peruánského autora Maria Vargase Llosy Rozhovor u Katedrály se díky překladu Anežky Charvátové konečně dostává k českým čtenářům. Tradiční román diktatury ani „drobné příběhy na pozadí velkých historických událostí“ ale nečekejte. Spíš než úvaha o lidské povaze je Rozhovor u Katedrály expedice po možnostech prózy.
Lauru Deanovou budete chtít nechat hlavně vy
Nakladatelství Paseka letos navazuje na Jedno obyčejný léto dalším komiksovým příběhem od Mariky Tamaki. Ilustracemi ho doplnila ilustrátorka Rosemary Valero-O’Connell a společně v knize Laura Deanová mě už zase nechala otevírají téma toxických vztahů.
Pomodli se, vyhoň ptáka, roztoč Vřeteno a spas svět
Všestranný umělec Jakub König letos vydal svou románovou prvotinu Vřeteno. Akční příběh mladého kluka o záchraně rodiny i jeho těžkém dospívání v dystopickém světě plného fanatického náboženství, ale i pozoruhodných technických výdobytků.
Potápěč loví v temných vodách rodičovství
Po Essex County vychází v češtině Potápěč, další starší dílo etablovaného komiksového autora Jeffa Lemira – a otevírá témata otco-synovských vztahů, replikujících se problémů minulosti a nutkání k osamělému ponoru na vlastní dno.
Jediný způsob, jak uniknout hrůze, je poddat se jí
Winklerova Knížka chovance Jeana Geneta sleduje osud pozoruhodného vyvrhele, zločince, prostituta a homosexuála – „posledního prokletého básníka“ a „Orfea ze stoky“ –, za kterého se u francouzského prezidenta přimluví i Sartre, Cocteau nebo Picasso.
Byly jednou jedny Kosmogoniály
Francouzský umělec Hyacinthus vytváří z ilustrací a z koláže citací starověkých myslitelů eklektickou mytologii o vzniku světa. Kosmogoniály vydalo v dubnu nakladatelství Argo a z letošní nabídky komiksů rozhodně nevyčnívají jen díky zdobnému hřbetu.
Patos ve stotisícovém nákladu: Listopád nenabízí alternativu ani historickou sebereflexi
Alena Mornštajnová se ve své nové knize Listopád věnuje alternativní historii po krachu sametové revoluce. Jednorozměrný příběh s prostoduchými postavami čtenáři předkládá již mnohokrát vyprávěné příběhy spíše než zamyšlení nad možným směřováním dějin.
Hrdiny Těchhle fragmentů známe všichni, málokdy jim ale nasloucháme
V březnu vyšla Biance Bellové v nakladatelství Host sbírka povídek Tyhle fragmenty. Texty akcentují nadčasová témata, která se mohou týkat všech: boj s pošramocenými vztahy, snaha zavděčit se rodičům, strach ze stárnutí či osamění.
Co (ne)přinesla diskuse nad Daňou Horákovou
Daňa Horáková ve svých vzpomínkách ukazuje Pavla Juráčka z nové perspektivy. S tím se snaží vypořádat celá řada reakcí. A to do takové míry, až se úplně ztrácí fakt, že Horáková v první řadě napsala knihu.
Jak pozdravit jazykem větrných mlýnů?
Kniha Rozára a Černý Petr čili O větrných mlýnech pomáhá vyvracet představu o nutnosti obsahové a formální jednoduchosti v tvorbě pro děti. Její autor Radek Malý zde objevně prozkoumává hranice literárního experimentu v textu určeném mladším čtenářům.
Jen ztratím jméno, abych ho na konci nalezl*a
Anna Luňáková publikovala své dva debuty – prozaický a básnický – téměř současně. Tok řeči se v básnických skladbách knihy Jen ztratím jméno žene kupředu bez zastavení a snadno může nechat čtenáře za sebou.
Borkovec sbírá lyrické klacky
A je tu další nominace Petra Borkovce na Magnesii Literu. Tentokrát, poprvé, v kategorii próza. Sbírka krátkých textů Sebrat klacek, která vychází s vepsanou datací 2020 v nakladatelství Fra, bere čtenáře do fascinující obrazárny.
Návrat pod zem: Ateliér intermédií doluje zprávu o naší současnosti
Studenti a studentky ateliéru intermédií z brněnské FaVU VUT vydali společnou knihu Sedimenty, diagnózy, wellness (Host, 2021). V žánrově nezařaditelném textu se věnují otázkám příprav na dystopickou budoucnost, hranicím současné textuality, ale i autorství v post-internetovém věku.
Když hodiny odbíjí po troškách
Autobiografický debut polské spisovatelky Weroniky Gogoly Po troškách s ironií a břitkostí nahlíží na život v malé karpatské vesnici. Ten se na jednu stranu může zdát rutinní a fádní, očima malé dívky je ale dobrodružný a nevyzpytatelný.
Trampové se vymezovali vůči otcovským autoritám, ale i přepolitizované první republice
Vznik první republiky se pojí i s počátky nenápadného fenoménu – trampingu. S Janem Pohunkem a Janem Randákem jsme hovořili o nové knize Putování za obzor: Tramping v české společnosti 1918–1989, ve které shrnují vývoj tohoto různorodého hnutí.
Nejrudější růže v narcistické společnosti nerozkvétá
Liv Strömquist v grafickém románu Nejrudější růže rozkvétá prostřednictvím filozofických a sociologických teorií zkoumá, jestli je člověk v dnešní narcistické, svobodomyslné a konzumní společnosti schopný milovat – nebo zda o to má vůbec ještě zájem.
Výchova hubených dívek v Čechách
Ema Labudová ve své druhé knize otevírá problematiku poruchy příjmu potravy a ukazuje její zakotvení v rodinných vztazích. Příběh Lady, od dospívání k brzké svatbě, je poznamenán nemocí, přestože zvenčí odpovídá běžnému maloměstskému životu.